Po raz siódmy zapraszamy Państwa na Międzynarodową Konferencję Naukową
„Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem”. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest doskonalenie własnego warsztatu naukowego oraz sztuki prezentacji, a także dyskusja studentów i doktorantów związanych z inżynierią i ochroną środowiska. Sama konferencja oraz towarzyszące jej wydarzenia pozwolą na zdobycie nowych doświadczeń, wymianę myśli
i poglądów oraz poznanie najnowszych technologii stosowanych w inżynierii środowiska. Uczestnictwo w konferencji daje szerokie możliwości zaprezentowania siebie, swoich osiągnięć i prowadzonych badań oraz poznanie innych punktów widzenia. Rozległa, merytoryczna dyskusja pozwala na poszerzanie horyzontów, promocję regionów i uczelni.
Wypracowane schematy i nowe pomysły mogą przynieść
korzyści dla społeczeństwa i środowiska.

INŻYNIERIA ŚRODOWISKA DLA MŁODYCH?

Dobry inżynier jest na wagę złota.

Dobry inżynier środowiska jest skarbem – szarą eminencją ukrytą za grzejnikiem, w kolanku pod umywalką lub spłuczką w toalecie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że we wszystko, co widzimy wokół siebie, swój klucz hydrauliczny wkładał inżynier środowiska. Najbliższe dziesięciolecia należą do inżynierów. Perspektywy rozwoju tej branży są bardzo dobre, ponieważ zawsze jest jeszcze jakaś rura do położenia.

Zawód inżyniera powoli staje się najbardziej pożądanym zawodem w kraju i zagranicą. Prawnicy zazdroszczą nam umiejętności obliczenia przekroju walca, a poloniści, ku naszemu obrzydzeniu, wciąż nie odróżniają grzejnika od kaloryfera.

Nowe inwestycje gospodarcze potrzebują absolwentów z wykształceniem technicznym. To właśnie wykształcenie inżynierskie może w przyszłości zapewnić godne życie. Nie każe stać
z kredą w ręku przy tablicy przed bandą rozwrzeszczanych małolatów. Pozwoli też unikną nudnego biurka w urzędzie. W naszym kraju zainteresowanie kierunkach technicznymi powoli spada. To zła informacja dla potencjalnych pracodawców, jednak dobra dla samych studentów, którzy nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy. Firmy poszukują pracowników,
którzy na bieżąco będą śledzić nowości technologiczne. Ważna jest również umiejętność szybkiego uczenia się, która sprawdzi się przy tworzeniu nowych projektów. Najbardziej cenna jest jednak wyobraźnia przestrzenna i zwykła logika, której poskąpiono humanistom.

Warto starać się o swoją przyszłość. Zawód inżyniera przynosi nie tylko zyski, ale również daje satysfakcję zawodową. Solidne wykształcenie na pewno zostanie docenione przez przyszłych pracodawców. Studiowanie kierunków politechnicznych wcale nie musi być udręką. Przynajmniej już na trzecim roku studiów. Pierwszy i drugi rok pomińmy milczeniem. Warto wykorzystać swoje możliwości i zasoby wiedzy. Umiejętność liczenia oraz tworzenia nowych projektów może okazać się receptą na sukces. Z drugiej jednak strony  stawiane są wysokie wymagania, liczy się potencjał i odpowiedzialność. Trzeba jednak pamiętać, że ten zawód nie jest dla każdego. Nie wystarczą same dobre chęci – skończenie uczelni technicznej jest trudne. Odsetek ludzi, którzy zaczynają naukę i nie mogą jej ukończyć jest bardzo duży.

Jakie cechy musi posiadać przyszły inżynier środowiska?

Ponieważ inżynieria sanitarna to w uproszczeniu projektowanie, modyfikowanie
i konstruowanie urządzeń i produktów, inżynier musi posiadać wyobraźnię, wiedzę
i predyspozycje do nauk ścisłych. Musi być doskonałym specjalistą w swojej dziedzinie. Musi być kreatywny, znać języki i umieć pracować z ludźmi. Coraz częściej pracuje jako fachowiec do konkretnego zlecenia, czyli wykonuje wolny zawód. Dlatego umiejętność znajdowania się
w nowych sytuacjach, radzenia sobie z nowymi problemami oraz umiejętność przekonywania do swoich koncepcji innych jest bardzo ważne.

Inżynier środowiska – to zawód zawsze wysoko ceniony. Żeby jednak skończyć studia o tym profilu trzeba mieć specjalne uzdolnienia. Trzeba mieć wyobraźnię przestrzenną, umiejętność rozwiązywania bardzo trudnych zadań i … lubić chemię.

Skończenie studiów nie otwiera drzwi do kariery – to dopiero początek.

Naszą karierę my zaczynamy z własną książką w ręku i podniesionym czołem – bo mieliśmy odwagę i pomysł by wyróżnić się z tłumu studiujących, podnieść rękawicę i zawalczyć na konferencji.

Dziękuję wszystkim uczestnikom.

dr hab. inż. Iwona Skoczko
Przewodnicząca Komitetu
Naukowego i Organizacyjnego

facebook

Pod patronatem
Rektora Politechniki Białostockiej      

logo-pb

Pod patronatem
Rektora Politechniki Śląskiej